7 kwietnia 2021 roku nakładem wydawnictwa Filia ukazała się książka, w której zabieram Was do przedwojennego Wrocławia, czyli do Breslau. Wędrówka rozpocznie się w marcu 1936 roku, a zakończy w listopadzie 1938 i daty te w najmniejszym stopniu nie są przypadkowe. Mam tu na myśli kontekst historyczny.
Docierają do mnie od czytelników wieści, że powieść ma wiele warstw i odbiera się ją na różnych poziomach – niezwykle mnie to cieszy. Mamy więc najprostszą warstwę, wątek miłosny, ostrzegam – zupełnie niestandardowo poprowadzony. Jest warstwa historyczno-obyczajowa, która pozwoli Wam zapoznać się z realiami Trzeciej Rzeszy, zwłaszcza z postępującymi represjami wobec Żydów.
Oto opis wydawcy:
Jest marzec 1936 roku. Dwudziestosześcioletni Moritz Stille przyjeżdża do Breslau jako korespondent znanej szwajcarskiej gazety. Poznaje piękną Ingrid Beaucourt, sekretarkę zastępcy szefa wrocławskiego gestapo, w której zakochuje się bez pamięci. Dziennikarz od początku wyczuwa,
że dziewczyna skrywa jakiś sekret.
Tymczasem sytuacja się komplikuje. Wobec Żydów wprowadzane są coraz to nowe restrykcje. Powstaje obóz koło Weimaru, który z czasem zyskuje nazwę KL Buchenwald.
To tam trafiają od tej pory wszyscy uznani przez Trzecią Rzeszę za wrogów systemu. Nasilają się represje i aresztowania, a z otoczenia Moritza zaczynają znikać poszczególne bliskie mu osoby. Jak w wojennej zawierusze zachowa się dziennikarz? Po czyjej stronie stanie?
Liczę na to, że podróż w czasie do Breslau będzie dla Was satysfakcjonująca.
Książkę kupicie w każdej większej księgarni stacjonarnej i internetowej. Wydano ją w wersji papierowej i elektronicznej. Audiobook czyta znakomity aktor Jacek Dragun.